İTALYA

CINQUE TERRE Gezi Rehberi

CINQUE TERRE Gezi Rehberi — Türkçe ‘’ beş toprak’’ anlamına gelen Cinque Terre, İtalya’nın kuzeybatı sahil şeridindeki dik yamaçlarda bulunan beş köyden meydana geliyor. Uzun yıllar boyunca burada yaşayan insanlar, denize bakan bu dik yamaçlarda teraslama yöntemiyle üzüm yetiştirip, şarap üreterek geçimlerini sağlamışlar.

cinque terre gezi rehberi 5

Halen köyler arası yamaçlarda bu bağlar duruyor. Monterosso al Mare’dan Vernazza’ya yürürken bizzat şahit olduk. Bizim için unutulmaz olan bu yürüyüşün detayları birazdan.

 Santa Margherita’dan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Levanto’ya geldik. Tren istasyonuna arabamızı park ettikten sonra kişi başı 16 Euro’ya Cinque Terre Train Pass aldık. Bu biletle gün boyunca istediğiniz kadar indi-bindi yapabiliyorsunuz. Eğer burada konaklamayı ya da sindire sindire gezmeyi düşünüyorsanız iki günlük bilet 29 Euro, üç günlük bilet 41 Euro bilginize. Biletinizi aldıktan sonra hemen gişelerin karşısında bulunan makinede okutmayı unutmayın. Aksi halde ceza yersiniz.

Köyler arası araba ile ulaşım, konumundan dolayı biraz sıkıntılı. En rahatı tren ya da botlarla gitmek. Biz de o nedenle treni tercih ettik. Köyler arası tünellerden geçtiğiniz için bir köyden diğerine 3-4 dakikada gidiyorsunuz. Köyleri kuzeyden güneye Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore şeklinde sıralayabiliriz. Biz gezimize ilk köyden başlamaya karar verdik.

Monterosso al Mare

cinque terre gezi rehberi 1

Köyler arasında en büyüğü olan Monterosso,  Cinque Terre’deki tek kum plaja sahip köy olarak da denize girmek isteyenler için doğru adres.

cinque terre gezi rehberi 4

Eğer planlarınız arasında bu bölgede konaklamak varsa, en fazla alternatifi yine bu köyde bulursunuz. Köy, eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmış. Tren istasyonunun ve kumsalın olduğu taraf köyün yeni kısmı. Eski şehir merkezinde de ortaçağdan kalma kale kalıntılarını ve Aurora kulesini görebilirsiniz.

Trenden indikten sonra köye doğru yürürken, önce plajların yanından geçtik. Benim aklımda hep köyler arası yürüyüş yapmak vardı. Aslında istediğimiz Manarola-Riomaggiore arasında bulunan ve 30 dakika süren, ünlü Aşıklar Yolundan (via dell’Amore) yürümekti. Ancak bizim gittiğimiz dönem, bu yol yürüyüşe kapalı olduğundan biz de Monterosso al Mare-Vernazza arasını yürüyerek geçmeye karar verdik.

ÇIKMAK MI ZOR? İNMEK Mİ ZOR?

Tren biletimiz, doğal park alanı olan yürüyüş yolunu da kapsadığından herhangi bir ücret ödemedik. Parkurun başına geldiğimizde ilk önce yürüyüşe gelen diğer insanlara bir baktık. Çoğunluk gençlerden oluşsa da elinde batonu, 50 yaş ve civarı insanları görünce rahatladık. Bunlar yürüyebiliyorsa biz hayli hayli yürürdük.

Hafif bir yokuş tırmandıktan sonra basamaklı dar bir patikaya geldik.

cinque terre gezi rehberi 2

Başladık basamakları çıkmaya. Yol o kadar dar ki, yoruldum dinleneyim desen arkadan gelen insanlara yol veremiyorsun. Mecbur nefes nefese tırmanmaya devam ettik. Bitti bitecek diyerek çıktığımız ama bir türlü bitmeyen basamaklar bizi epey zorladı. Zaman zaman tek kişinin zor geçtiği daracık yollarda, karşı istikametten gelen insanlara yol verirken, cambazlık yaptığımız da oldu. Ama yolda yürürken duyduğumuz kuş sesleri, üzüm bağlarının arasından gördüğümüz manzaranın güzelliği, bize güç kuvvet verdi. Sonunda dilimiz damağımıza yapışık halde tepeye çıktık. O kadar yorulmuş ve susamışız ki portakal suyu satıcısını görünce adamın boynuna sarılasım geldi.

cinque terre gezi rehberi 3

Bu düzlük alanda biraz dinlendikten sonra portakal suyundan aldığımız enerjiyle bu sefer başladık tepeden inmeye. Ve sonunda Vernazza göründü.

cinque terre gezi rehberi 6

Tepeden harika manzaranın tadını çıkarıp birkaç fotoğraf çektikten sonra inmeye devem ettik. Yaklaşık 20 dakika sonunda artık Vernazza’daydık. Yaklaşık iki saat süren bu yürüyüş sonunda ayakkabılarımız da bizim gibi perişan haldeydi.

cinque terre gezi rehberi 7

Bu yürüyüşü gerçekleştirmek isteyenlere tavsiyem, kapalı spor ayakkabı giymeyi ve yanınıza yeteri kadar su almayı unutmayın. Bir de mümkünse temmuz ve ağustos aylarında yapmayın.

VERNAZZA

M.S 1000 yıllarında kurulan bu balıkçı köyü, çok uzun yıllar Cenova Cumhuriyeti tarafından yönetilmiş. Köyü korsanlardan korumak amacıyla 1500’lü yılların ortalarında bir kale inşa edilmiş. Küçük bir limanı, keyifli restoran ve publarla çevrili bir meydanı olan bu köyü biz çok sevdik.

cinque terre gezi rehberi 12

Pizzacıdan aldığımız koca dilim pizzaları denize karşı oturup yemek, yorgunluğumuza çok iyi geldi. Denize girmek isterseniz ufacık bir sahili var. Biz ayaklarımızı sokmakla yetindik.

Burada konaklamak isterseniz, otel değil ama birkaç konuk evi varmış.

CORNİGLİA

Vernazza’dan trene bindikten 3-4 dakika sonra köyün istasyonuna varıyorsunuz. Denize kıyısı olmaması nedeniyle birçok gezginin es geçtiği bu köy, tren istasyonuna 377 basamaktan oluşan bir patikayla bağlı. İsterseniz istasyondan kalkan ATC’nin otobüsleriyle de köye ulaşabilirsiniz. İstasyondan çıktığınızda otobüs kuyruğunu göreceksiniz zaten. Otobüs için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Aldığınız günlük tren biletine dahil. Dönüş için durakta bulunan zaman çizelgesine göz atmayı unutmayın.

Biz zaten yorgun olduğumuzdan tabii ki otobüse binmeyi tercih ettik.

Merkeze geldikten sonra önce Via Fieschi caddesinde bulunan meşhur dondurmacısından dondurmalarımızı aldık. Özellikle fesleğenli (basilico) dondurmasını denemenizi tavsiye ederim.

Dondurmamızı yiyerek cadde boyunca yürüdük. Yol üzerinde köyün renkli evlerinin yanı sıra yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran da var. Yolun sonunda köyün meydanına ulaşıyorsunuz. Burada küçük ve şirin Oratorio di Santa Caterina Kilisesi var.

cinque terre gezi rehberi 8

Burayı da gezip, fotoğrafladıktan sonra yol boyunca devam ederseniz panoramik seyir terasına ulaşıyorsunuz. Bu harika manzaranın tadını çıkarırken, oradaki kafede bir içecek molası da verebilirsiniz. Bizim daha gezecek iki köyümüz ve az zamanımız olduğu için bunu es geçerek yavaş yavaş otobüs durağına doğru yürümeye başladık. Zira Manarola bizi bekler.

MANAROLA

 Cinque Terre görsellerinde kullanılan fotoğrafların çoğu bu köye ait. Çünkü koyun bir tarafında bulunan bu şirin köyü, koyun diğer tarafındaki seyir terasından çok güzel fotoğraflayabiliyorsunuz. Eğer bir şeyler yiyip içmek isterseniz doğru adres burada bulunan Nessun Dorma. Daha çok aperatif yiyeceklerin servis edildiği bu restoranda, harika manzaraya karşı limoncello spritz içmenizi tavsiye ederim.

cinque terre gezi rehberi 9

Deniz seviyesinden 70 metre yükseklikte, yüksek bir kayanın üzerine inşa edilen Manorola, Cinque Terre köylerinin en büyüleyici ve romantiklerinden biri. Küçük bir liman, bir tekne rampası, denize bakan renkli evler, deniz ürünleri restoranları ve küçük bir meydandan oluşuyor. Burada bir plaj yok. Yüzmek isteyenler kayalıklardan denize giriyor.

Konaklamak isterseniz muhteşem deniz manzarası sunan konuk evleri ve daireler var. Yalnız az sayıda olduğu için önceden rezervasyon yapmayı unutmayın.

RIOMAGGİORE

Riomaggiore, La Spezia’ya trenle sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan, Cinque Terre’nin en güney köyü. Rengârenk taş evlerin sıralandığı sokaklarında yürürken kendinizi bir masalın parçası gibi hissediyorsunuz.

cinque terre gezi rehberi 10

Bu bölge uzun yıllar korsan saldırılarına maruz kaldığı için, bu köyde de diğerlerinde olduğu gibi bir kale mevcut.

Yüzmek isterseniz taşlık bir plajı var. Deniz ayakkabısı olmadan girmek sıkıntı yaratabilir.

Ayaküstü bir şeyler atıştırmak isterseniz, külahlarda satılan kızarmış deniz mahsullerinden alabilirsiniz.

cinque terre gezi rehberi 13

Burası gezdiğimiz son köy olduğu ve bizim bacaklarda da artık derman kalmadığı için Riomaggiore’yi hakkını vererek gezdiğimizi söylesem yalan olur. Genel olarak gezip, külahta deniz ürünlerimizi aldıktan sonra dönüş için istasyona yöneldik. Zaten hava da kararmaya başlamıştı. Dönüş için yolumuz uzun. Yine de bir güne beş köyü ve 2 saatlik yürüyüş yolunu sığdırmak bence büyük başarı. İstasyondan trene bindikten yaklaşık 20 dakika sonra Levanto’ya gelmiştik.

Yorucu olduğu kadar bir o kadar da keyifli olan Cinque Terre gezimizden sonra size son bir önerim olacak. Eğer siz de hem beş köyü gezmeyi hem de köyler arası  trekking yapmayı düşünüyorsanız, bu geziyi asla bir güne sığdırmayın. Yoksa hakkını vererek gezemezsiniz. Benden söylemesi… Bizim Monterosso al Mare plajlarında yorgunluk atacak zamanımız kalmadı mesela.

Not: Köylerde konaklamak için yer bulamazsanız, ya da daha ekonomik fiyata konaklamayı düşünürseniz, iki günlük Cinque Terre Train Pass bileti alıp, La Spezia’da konaklayabilirsiniz.

Yorumlar