BATI KARAYİPLER

GRAND CAYMAN Gezi Rehberi

Cruise  ile  CAYMAN ISLANDS – GEORGE TOWN GEZİSİ – George Town Gezi Rehberi – Grand Cayman Gezi Rehberi

CAYMAN ADALARI HAKKINDA KISA KISA…

– Cayman Adaları Batı Karayipler olarak adlandırılan bölgede olup, Küba’nın güneyinde Jamaika’nın kuzeybatısında yer alır. ( Grand Cayman Gezi Rehberi )

– Grand Cayman, Little Cayman ve Cayman Brac adalarından meydana gelen bu adalar topluluğunun başkenti, Grand Cayman da yer alan ve bizim de ziyaret ettiğimiz George Town’dır. ( Grand Cayman Gezi Rehberi )

-Birleşik Krallığa bağlı olup resmi dili İngilizcedir.

-Her yıl yaklaşık 2 milyon turist ağırlayan bu adalar, güzel plajları, yemyeşil doğası, zengin mercan kayalıkları ve resifleriyle görülmeye değerdir.

GRAND CAYMAN MACERAMIZ BAŞLIYOR.

Bizim Cayman Adaları maceramız bir cruise seyahati ile gerçekleşti. Miami’den kalkan gemimizin ikinci limanı burasıydı. Geminin turlarını incelediğimizde Stingray City ve Starfish point turu ilgimizi çekse de önce biraz çekimser kaldık. Yüzmeyi ve denizi çok sevsek de söz konusu vatozlar olunca insan bir acaba diyor. Sonra bu macerayı bir daha yaşama şansını bulamayabiliriz diyerek tüm cesaretimizi toplayıp, eşimle gemiden bu  tura rezervasyonumuzu yaptırdık. ( George Town Gezi Rehberi )

26 şubat 2019 da saat 08:00 sularında gemimiz açıkta demirledi. Küçük teknelerle limana ulaştık. Orada gemiden diğer tur arkadaşlarımızla, tur rehberimiz eşliğinde bir minübüse bindik. Şoförümüz Janet çok sempatik ve güleryüzlüydü. Bizi gideceğimiz yere götürürken ada hakkında bilgiler de verdi. Işıklar da beklerken trafik polisi gözüme takıldı. Şimdiye kadar gördüğüm en tatlı ve enteresan trafik polisiydi. Adam trafiği yönetirken bir yandan gülümsüyor bir yandan da dans ediyordu. Böyle mutlu ve enerji dolu insanları görünce sizin de ister istemez keyfiniz artıyor.

Bu mutluluk ve enerjiyle bizi Stingraylara götürecek teknemize geldik. Tekne yolculuğuz başladığında hava biraz rüzgarlıydı. Denizde son sürat giderken ara ara yüzümüze çarpan dalgalar yolculuğumuza ayrı bir keyif kattı. Gideceğimiz yere vardığımızda sudan çıkmış balığa dönmüştük zaten.

Teknemiz demir atarken biz gördüklerimiz karşısında ilk şoku yaşadık.

Burası okyanusun ortasında yaklaşık bir metre derinliği olan bir bölgeydi. Suda bizden önce gelen turistler vardı ve hem gülüyor hem de çığlık atıyorlardı. Onların olduğu tarafa yönelip dikkatlice bakınca suda bir çok vatoz olduğunu gördük. Hem de oldukça iriydiler. Bu manzara karşında teknede bulunan herkeste ister istemez bir çekinme oldu. İlk önce kaptanımız suya girdi. Arkasından yavaş yavaş herkes girmeye başladı. Alışana kadar bizim gruptan da çığlıklar yükseldi. Herkesin gözü suyun altında vatozları kolluyor, bir yandan da çığlık atanlara gülüyordu. Sonra kaptanımız koca bir vatozu yakalayıp etrafında çember olmamızı istedi. Buradaki vatozların insanlar tarafından beslendiği için evcil olduklarını, korkmamamız gerektiğini söyledi. Bu arada yardımcısı herkese bir parça kalamar dağıttı. Kaptan yakaladığı vatozla herkesin yanına giderek hayvanı beslemesini istedi. Besleme işlemini başarıyla atlattıktan sonra artık herkes üzerindeki çekimserliği yavaş yavaş atmaya başlamıştı.

Burada geçen yaklaşık 1 saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Onları besledik, sırtımıza masaj bile yaptılar. Zaman dolup teknemize binmeden önce de öpüşerek ayrıldık. Gerçekten harika bir deneyimdi. Gidenlere tavsiye ederim. ( Grand Cayman Gezi Rehberi )

Şimdi istikamet Starfish Point. Tekneyle 10-15 dakikalık bir yolculuktan sonra bir kumsala geldik. Denizde 3-4 tane büyük sayılabilecek deniz yıldızı vardı ama biz daha önce Dominik Cumhuriyetinde çok daha büyük ve renklilerini gördüğümüz için çok enterasan gelmedi. Yarım saat kadar da burada vakit geçirdikten sonra dönüş yoluna geçtik.

Kıyıya vardığımızda Janet bizi bekliyordu. Dönüş yolunda karnımız iyice acıkmıştı. Limana vardığımızda daha iki saatimiz olmasına rağmen gemiye dönmeye karar verdik çünkü hem değiştirme imkanımız olmadığı için ıslak mayolarımız üstümüzdeydi hem de epeyce yorulmuştuk. Zaten ada da daha çok lüks otellerden ibaretti. Yapabilecek çok bir şey yoktu yani.

Bizi gemimize götürecek teknemize binerken yüzümüzde bu keyifli günün armağanı olan koca bir gülümseme vardı.

Bir sonra ki limanda görüşmek üzere…

Hoşçakalın…

COZUMEL Gezi Rehberi

OCHO RIOS – JAMAİKA Gezi Rehberi

NASSAU – BAHAMALAR Gezi Rehberi

Yorumlar