CRUİSE SEYAHATİ

Cruise ile Seyahat

Cruise ile Seyahat —– Geçen sene yapmış olduğumuz Doğu Karayipler Cruise seyahatinden son derece memnun kalınca bu seneki uzun seyahatimiz için de bir cruise seyahati planladık. Bu sene istikamet Batı Karayipler. Seyahat deneyimlerimi paylaşmadan önce ilk defa cruise deneyimi yaşayacaklara merak ve endişelerini giderecek bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

cruise ile seyahat 3

CRUISE İLE SEYAHAT AVANTAJLARI NELERDİR?

-Öncelikle yorucu değil. Bir haftalık bir cruise seyahatinde en az 3 farklı şehri gezip görme imkanınız oluyor. Bunu yaparken de bavul taşıma,sabahın köründe yollara düşme derdi yok.

-Bir nevi yüzen otel olan geminizde limanlar arası yolculuklarda da siz tatilinize devam ediyor, onlarca ücretsiz aktivite ve showların tadınını çıkarıyorsunuz.

-Maliyet bakımından da kara turlarına göre büyük avantajları var. Daha kaliteli bir hizmeti daha ucuza alıyorsunuz. Üstelik cruise turları tam pansiyon satıldığı için, kesin maliyeti önceden biliyor ve bunu taksitle ödüyorsunuz. Ekstra harcamalar size kalmış. (Yeme-İçme bölümünde detayları anlattım.)

CRUISE SEYAHATLERİNİN DEZAVANTAJLARI NELER?

-Bence en büyük dezavantajı gittiğiniz şehrin gecesini yaşayamamak. Özellikle gece hayatıyla ünlü Mikanos, İbiza gibi yerler için bu bir problem. Bazı firmalar bu sorunu geç demir alarak çözmeye çalışıyor. Karar verirken limanda kalış saatlerine dikkat edin.

-Gemide alan sınırlı olduğu için doğal olarak havuzlar ve ortak jakuziler de yeterli olmuyor. Islanmak ve serinlemek amacıyla kullanıyorsunuz. Yalnız çok da kalabalık oluyor. Ben kullanmayı çok tercih etmiyorum.

NE ZAMAN?

Öncelikle cruise ile seyahat ekonomik olmasını istiyorsanız rezervasyonunuzu ya 4-5 ay önceden (bu şekilde uçak biletinizde ucuza gelmiş olur) ya da son dakika yapmalısınız. Ancak yeni ve popüler gemiler için ikincisi riskli olduğundan biz erken rezervasyonu tercih ediyoruz. Erken rezervasyonun bir avantajı da kabininizin upgrade olma ihtimali. Mesela biz bu sene MSC’NİN SEASİDE gemisine dış kabin rezervasyonu yaptırdığımız halde kabin numaramız belli olduğunda kabinimizin balkonlu kabine upgrade edildiğini gördük.

HANGİ FİRMA?

Tüm dünyada filoları olan, büyük ve yeni gemilere sahip şirketleri tercih edin. Biz seyahatlerimizin ilkini Royal Carabien, ikincisini ise MSC ile yaptık ve ikisinden de son derece memnun kaldık.

Her iki firmanın da Türkiye’de kendi acentaları olduğu için hem gemiler hakkında daha detaylı bilgiler alabiliyor hem de tur şirketlerine bağlı kalmayarak seyahatlerinizi kendi istediğiniz şekilde programlayabiliyorsunuz.

KABİN SINIFLARI

Gemilerde genel de iç, dış ve balkonlu olmak üzere 3 tip kabin çeşidi bulunur.

Gemide alacağınız hizmet, seçtiğiniz kabine bağlı değildir. Yani balkonlu kabinde seyahat eden bir yolcuya ayrıcalık tanınmaz. Tek fark kabinde geçirdiğiniz zamanda aldığız keyif.

cruise ile seyahat 5

Biz her iki seyahatimizde de balkonlu kabinde konakladığımız  için diğer kabinlerle kıyaslayamayacağım. İç kabinlerde pencere olmadığı için biraz kasvetli olduğunu biliyorum. Yalnız yeni gemilerde artık iç kabinleri de ferah ve keyifli hale getirmişler. 

Her kabin sınıfında odalarda  3 yetişkin ya da maksimum 2 yetişkin 2 çocuk olabiliyor.

Kabinde tek kişi kalacaksanız neredeyse iki kişilik ücret alıyorlar. Çok mantıklı değil yani.

SIKILIR MIYIM?

Kesinlikle hayır. Gittiğimiz en büyük tatil köylerinde bile 3. günden sonra sıkılan bir çift olarak biz de aynı endişeye düşmedik değil. Ancak denizde geçen günlerde bile geminin aktiviteleri ve şovları sayesinde zaman nasıl geçti anlamadık. Şov deyip geçmemek lazım, her biri aylar öncesinden yüksek ücret vererek gittiğimiz şovlar kalitesindeydi. Sahne, ışık, oyuncular, hepsi birbirinden başarılı.

cruise ile seyahat 7

Gemide MasterChef yarışması bile yapıldı.

Royal Carabien’da bu showlara çok önceden rezervasyon yapabiliyorken,  MSC’de aynı show gün içinde farklı iki saatte yapıldığından buna gerek kalmıyor. Rezervasyonunuzu gemiye bindiğinizde, cep telefonunuza indirdiğiniz MSC for Me uygulaması  ile de yapabilirsiniz.

Ayrıca her gemide Casino bulunmakta. Nakit para neredeyse yalnızca burada geçiyor.

NELER GÖTÜRMELİYİM?

Gün içinde şort, terlik, mayo ile zaman geçirirken, akşam yemeklerinde çok şık bir restorantta yemek yiyeceksiniz unutmayın. Bavulunuzu hazırlarken bunu da göz önünde bulundurun derim. Çok abiye gelenler de var, daha spor gelenler de. Yalnız şort terlik gitmeyi düşünmeyin.

Gemide kamaranıza her akşam ertesi günün aktivitelerinin ve dresscode’unun yazdığı bir bülten bırakılacak. 1 haftalık seyahatte biri kaptanın hoşgeldin partisi olmak üzere iki  formal gece olur.

cruise ile seyahat 2

Kaptanın Hoşgeldin Partisinden …

Bu geceler de erkeklerin takım elbise giyme zorunluluğu var. Smokin giyenler bile oluyor. Ama ben çok kasmak istemiyorum, uğraşamam öyle takım elbiseyle, smokinle  falan derseniz, partiye katılmazsınız olur biter. Parti de zaten en fazla 1-2 saat süren bir kokteyl. Burada kaptanla tanışıyor, hatıra fotoğrafı falan  çektiriyorsunuz.

Bunun dışında yanınızda muhakkak bir şal ya da bir hırka götürün. Özellikle tiyatro salonunda  showları seyrederken ihtiyacınız olacak. Gemiye ütü götürmek yasak. Her odada saç kurutma makinesi var, haberiniz olsun.

Giderken içkimi yanımda götürürüm, kendi kabinimde içerim derseniz bunun da bir litre sınırlaması var. Gittiğiniz şirkete göre değişiklik göstereceği için rezervasyon sırasında bunu öğrenmenizde fayda var.

CRUISE İLE SEYAHAT KÜÇÜK ÇOCUKLU AİLELER İÇİN UYGUN MU?

Kesinlikle evet. Bütün gemilerde çocuklu ailelerin rahatlığı da düşünülmüş. Profeyonel gözetmenler ve bakıcılar eşliğinde çocuğunuz, oyun alanlarının, çocuk kluplerinin, havuzların ve spor aktivitelerinin tadını çıkarırken siz gönül rahatlığıyla keyifinize bakabilirsiniz.

cruise ile seyahat 4

Oda görevlimiz Sevgili Asa …

Bunun dışında çocuklara yönelik Disneyland gibi firmaların gemileri de var. Eminim bu tip gemilerde çok daha zengin aktiviteler vardır.

GEMİDE ALIŞVERİŞ

Gemiye binerken herkesin (aynı zamanda oda anahtarı işlevi olan) bir kartı oluyor. Bu kartlara bir kredi kartı tanımlayıp,alışverişinizi bu kartlarla yapıyorsunuz. Limanlarda gemiden iniş ve binişlerde de bu kartı yanınıza almayı unutmayın. Aksi halde ne gemiden inebilir ne de binebilirsiniz.

Her gemide bir free shop mevcut. Bunlar gemi seyir halindeyken açık olup, limana demirli olduğu sürece kapalıdır.

YEME – İÇME

Sabah ve öğle yemeklerinde makinelerden alınan içecekler için ücret ödemiyorsunuz. Kapalı kutu içicekler, alkollü içecekler ise ücrete tabi. Ödemenizi, siparişinizi aldığınız anda kartınıza işliyorlar.

cruise ile seyahat 6

Gemide düzenlenen İtalyan Gecesinden …

2019 şubat ayında MSC Seaside gemisinde, 1 kutu gazlı içecek yaklaşık 3 dolar, biralar  6-8 dolar, bir kadeh şarap ise 9-10 dolardı. Eğer günde kişi başı 10 ve üzeri içecek içiyorsanız gemiye bindiğinizde içecek paketi almanız sizin için daha hesaplı olabilir. Sınırsız soft içecek paketinin günlük fiyatı 29 dolardı mesela.

GEMİDE İNTERNET

Eğer seyahat süresince internetsiz kalamam diyorsanız, gemiye bindiğinizde müşteri ilişkileri ofisinden internet paketi alabilirsiniz. Eşim her iki seyehetimizde de bu paketten aldı ve bir sıkıntı yaşamadı. Bu paketleri günlük ya da haftalık alabilirsiniz. Yalnız biraz tuzlu bilginize. Yanlış hatırlamıyorsam günlüğü 29 dolar civarıydı. Bunun dışında bazı gemilerde daha düşük fiyata yalnız sosyal medyayı kapsayan paketler de satılmaya başlamış. gemi turları 

CHECK OUT YAPARKEN…

Gemiler dönüş limanına genellikle sabah çok erken saatte yanaşır. Bu nedenle sizden bir gece önce valizlerinizi hazırlayıp geminin dağıttığı bagaj etiketleriyle birlikte belli bir saat aralığında kapınızın önüne koymanız istenir. Bunu yaparken elbette son gün giyeceğiniz kıyafetler için kabiniçi başka bir çanta hazırlamalısınız,unutmayın. Bu nedenle kabiniçi bir bavul getirmenizde fayda var.

Gemideki check out belli bir düzene göre yapılır. Yani sizin gemiden check out yapacağınız saat bir gün önce size bildirilir. O saate uymak istemeyenler, acelesi olan misafirler ise bagajlarını bir gece önceden dışarı koymazlar. Sabah bavullarıyla birlikte en geç 7:30’a kadar gemiden ayrılırlar. Bu yöntem bize daha kolay geldiği için biz her iki seyahatimizde de bu yöntemi kullandık. gemi turları 

Bunun dışında dönüş uçuşu o gün olan misafirler için havaalanı servisi de mevcut. Tek yapmanız gereken müşteri hizmetlerine giderek uçuş saatinize göre bagaj etiketinizi değiştirmek.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Cruise ile seyahat hakkında aklınıza takılan bir soru olursa seve seve cevaplarım.

Keyifli, mutlu seyahatler…

CRUISE İLE BATI KARAYİPLER yazım için tıklayın.

2 Yorum

  1. Çiğdem Kurdoğlu 8 Ocak 2020
    • Gezitoloji 8 Ocak 2020

Yorumlar