İTALYA

TORİNO Gezi Rehberi

İtalya’nın Az Keşfedilmiş Şehri

Torino Gezi Rehberi – Torino, Kuzey İtalya’nın Piemonte bölgesinde bulunan, Alplerin eteğinde, içinden Po Nehrinin geçtiği, Fransa sınırına yakın İtalya’nın az keşfedilmiş bir şehridir.

torino gezi rehberi 9

Casaforte Degli Acaja

Oğlum, üniversite eğitimi için bu şehri seçmese biz de gider miydik bilmiyorum ama iyi ki o böyle bir seçim yapmış ve biz de iyi ki bu şehri yaşama fırsatı bulmuşuz.

Torino Hakkında Kısa Bilgiler

-Fiat Otomobil Fabrikası 1899 yılında burada kurulmuş. Zaten Fiat’ın açılımı Fabbrica Italiana Automobili Torino’dur. Bu bağlamda Torino için İtalya’nın Bursa’sıdır diyebiliriz. Bursa ile bir başka benzerliği de tarihinde yatıyor. Çünkü Torino, aynı zamanda İtalya Krallığının ilk başkentidir de.

torino gezi rehberi 6

Piazza San Carlo

-Politecnico di Torino ve University of Turin ile aynı zamanda bir öğrenci şehridir.

-Çok turistik bir şehir olmadığından restoranlarda ve kafelerde müşteriler yerli halk ve öğrencilerden oluşur. Bu sebeple yediğiniz ürünler, Milano, Roma, Floransa gibi turistik şehirlere nazaran hem daha kaliteli hem de daha uygun fiyatlıdır. Pizza fiyatları neredeyse her restoranda aynıdır. Malzemesine göre 8-12 Euro arasında değişir.

Torino’ya Nasıl Giderim?

Aslında 3 sene önceye kadar THY’nin İstanbul’dan direkt uçuşu vardı. Sonra nedense kaldırdı. Şimdi Torino’ya gidebilmek için önce Milano’ya uçmanız gerekiyor. THY ve Pegasus’un direkt uçuşları var. Ancak iki firmanın iniş yaptığı havaalanları farklı.

THY ile uçarsanız;

Malpensa Havaalanına iniyorsunuz. Burası Torino’ya daha yakın. Çıkışta 4 numaralı kapının yanındaki gişeden biletinizi alıp, dışarıda yine 4 numaralı duraktan Torino’ya saat başı kalkan servislere binebilirsiniz.( Ücret en son 11 Euro civarıydı.) Gayet rahat ve güvenli bir şekilde Torino Porta Susa tren istasyonuna kadar geliyorsunuz. Merkeze yakın sayılır ama yürüyerek gidemezsiniz. Taksiyle 10-15 Euro civarı bir ücret tutuyor. Buranın tek dezavantajı servislerin saatte bir olması (saat başlarında). Pasaport kuyruğuna göre ya kıl payı yakalıyor ya da kaçırıyorsunuz. Ben 15-20 kere gittiysem bir kere kaçırdım. Kaçırdığınız takdirde alanda bulunan kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Milano’ya kalkan servislere binip Milano’dan trenle de gelebilirsiniz ama bence saçma olur. Zaman kazancınız olmayacağı gibi çok daha pahalıya gelirsiniz. Bir de yazın seyahat ediyorsanız yanınıza mutlaka bir şal ya da hırka alın çünkü serviste klimayı öyle bir açıyorlar ki insanı hasta eder derecesinde. torino gezi rehberi

torino gezi rehberi 55

Porta Nuova Tren İstasyonu

Pegasus ile seyahat ederseniz;

Venedik-Milano arasında bulunan Bergamo’daki Orio al Serio Havaalanına iniyorsunuz. Burası Malpensa’ya göre Torino’ya hem daha uzak hem de daha küçük bir havaalanı. Buradan Torino’ya gitmek için ilk önce 15 dakikada bir kalkan servislerle 7 Euro’ya, yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrası Milano tren istasyonuna geliyorsunuz. Buradan da hızlı trenle 1 saat gibi bir sürede Torino’ya ulaşıyorsunuz. Yalnız hızlı trenin bilet fiyatları sabit değil. O yüzden önceden internet üzerinden daha uyguna alırsınız. Yoksa 10 Euro’luk bilete 30-35 Euro da verebilirsiniz. Ama bu kez de sefer saatini iyi ayarlamak gerekiyor. Kaçırmamayı garantiye almak için istasyonda uzun bir bekleme de yapabilirsiniz. O yüzden benim tavsiyem çok fiyat farkı yoksa THY’yi tercih etmeniz. Eğer önce Milano’da konaklama planınız varsa problem yok zaten. Trenle gittiğinizde son durak olan ve Torino’nun tam merkezinde bulunan Porto Nuova İstasyonunda inersiniz. Kalacağınız oteli merkezdeki bu istasyona yakın seçerseniz gezeceğiniz birçok yere yürüyerek gidersiniz.

Bunlara alternatif araba da kiralayabilirsiniz. Havaalanında uygun fiyata araç kiralamak mümkün. İnternet üzerinden de hem daha uygun fiyata bulur, hem de eğer otomatik vites kullanıyorsanız işinizi garantiye almış olursunuz. Çünkü İtalya’da otomatik vites çok kullanılmadığı için son dakika kiralamalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Araba kiralayarak çevre yerleri de gezme şansınız olur.

Torino’da Gezilecek Yerler

Museo Egizio ( Mısır Müzesi)

Torino’da ziyaret edilmesi gereken harika bir müze.

torino gezilecek yerler 10

Dünyada Mısır sınırları dışında bulunan, Antik Mısır tarihiyle ilgili en büyük koleksiyona sahip bu müzede 30.000’den fazla tarihi eser bulunmakta. Bazı firavun mumyalarının bile olduğu bu müzeyi gezerken, bu eserlerin buraya nasıl taşındığını düşünmeden edemiyorsunuz. 5 kattan oluşan bu müzeyi gezmek için en az 3-4 saat ayırmanızı öneririm.

Çalışma saatleri

Pazartesi: 09.00-14.00

Salı-Pazar: 09.00-18.00

Museo Nazionale del Cinema – Ulusal Sinema Müzesi

Torino’nun simgesi olan kulenin ( Mole Antonelliana) bulunduğu binadaki bu müzeyi de kesinlikle gezmenizi öneririm. Bu müzeyi gezerken sinemanın ortaya çıkışından günümüze geçirdiği evreleri adım adım yaşıyorsunuz.

torino gezi rehberi 1

Değişik sinema türleri için ayrı bölümlerin bulunduğu müzede bazı ünlü filmlerin orijinal senaryolarını ve kostümlerini, bazı ünlü sanatçıların orijinal eşyalarını görebilirsiniz.

Müzeyi gezerken özel ekranlar aracılığıyla kendinizi ünlü filmlerin içinde de bulmanız mümkün. En az 2 saat ayırmanızı önereceğim bu müze salı günleri kapalı.

Not: Buraya gelmişken kulenin tepesine çıkıp, şehri kuşbakışı da görebilirsiniz.

Cumartesi: 09.00-23.00

Diğer günler: 09.00-20.00

Salı: Kapalı

Museo Nazionale del Automobile – Ulusal Otomobil Müzesi

torino gezi rehberi 5

Otomobile meraklıysanız bu müzeyi de kesinlikle gezmelisiniz. Benim şimdiye kadar gezdiğim en kapsamlı otomobil müzesi burasıydı.

torino gezi rehberi 4

torino gezi rehberi 8

Otomobilin bulunuş hikâyesiyle başlayan yolculuğunuz sizi günümüze kadar getiriyor. Dizayn hikâyelerinin ve yapıldığı dönemin tarihsel özelliklerinin de anlatıldığı bu müzede gerçekten çok şey öğreniyorsunuz.

torino gezi rehberi 13

Allianz Stadium

Bu güzel şehir, Juventus Futbol Takımına da ev sahipliği yapıyor. Eğer futbola merakınız varsa Allianz Stadium’u da ziyaret edebilirsiniz.

torino'da gezilecek yerler 1

Juventus’un tarihinin anlatıldığı bir müzenin de bulunduğu bu stada gittiğinizde, soyunma odalarını, basın odasını, tribünlerini de gezme şansınız oluyor.

torino'da gezilecek yerler 2

Benim beklediğimden daha küçük bir stat olmasına rağmen oldukça keyifli zaman geçirdik. Burayı gezmek için 2 saat yeterli.

torino gezi rehberi 7

Şehir merkezine biraz uzak. Biz oğlumun arabasıyla gittik. Toplu taşımayla nasıl gidilir bilemiyorum. Eğer burayı da gezmeyi düşünüyorsanız araba kiralamanızı öneririm.

Ufak bir tüyo: Eğer arabanız olursa uygun alışveriş için, şehir merkezinden uzak olan Torino Outlet Village’a da gidebilirsiniz.

La Casa Foresta

torino gezi rehberi 3

Torino’da bir mimari harikası olan bu binayı da vaktiniz olursa ziyaret edebilirsiniz. İçinde 63 dairenin bulunduğu dev bir ağaca benzeyen bu binanın mimarı Luciano Pia’dır. 5 yılda tamamlanan bina gün içinde her saat 150 bin litre oksijen üretirken gece boyunca da saatte 200 bin litre karbondioksit emiyor.

torino gezi rehberi 2

Yakın zamanda Unesco koruma listesine girecek bu binayı da vaktiniz olursa ziyaret edin. torino gezi rehberi

Tüm bu yerlerin dışında;

-Po Nehri’nin karşı kıyısında bulunan Monte dei Cappuccini tepesine çıkarak Torino’nun harika manzarasını seyredebilir, burada ki tarihi kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

Torino’da Yeme İçme

Napples Pizzera & Friggitoria

Torino’ya oğlumuzu ziyarete gittiğimiz ilk gün koşarak ziyaret ettiğimiz pizzacımız. Eğer siz de pesto sos seviyorsanız, bizim gibi menüdeki Pesto Di Basilico isimli pizzayı tercih edebilirsiniz.

torino gezi rehberi 50

Odun ateşinde pişen pizzaların hepsi gerçekten olağan üstü.

Başlangıç için de tavsiyem Verdure Fritte.

Akşam yemeği için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. İletişim bilgileri Tripadvisor’da var. ( Torino gezilecek yerler )

Monegato Primi a nessuno

torino gezilecek yerler 53

Öğlen yemeği için uygun fiyata, hızlı ve lezzetli bir yemek istiyorsanız burası tam size göre. Öğlen 12.00 – 15.00 saatleri arası hizmet veriyor ama siz 2.00’den sonraya pek kalmamaya bakın. Her gün menünün değiştiği bu mekânda menüler duvara yapıştırılmış post itlerde yazıyor.

torino gezilecek yerler 52

Servis, tek kullanımlık tabaklarda yapılıyor, bar sandalyelerine oturup, renkli masalarda yemeğinizi yerken sosyalleşme imkânı da buluyorsunuz. Öğrencisinden, takım elbiseli çalışanına geniş bir müşteri yelpazesine sahip İtalyan tarzı bu fast food restoranında, özellikle lazanya yemenizi öneririm. Yemek sonrası servisinizi çöpe atmayı unutmayın.

La Casa Del Demone

torino gezilecek yerler 50

Pizza ve makarna yemekten bıktınız mı? Değişik ve eğlenceli bir atmosferde, lezzetli ızgara etler yemek isterseniz aradığınız adres burası. Türkçesi Şeytanın Evi olan bu restoranda yemek yerken kendinizi bir film stüdyosunda gibi hissediyorsunuz.

torino gezi rehberi 51

Bol patates kızartmalı en az 300 gr olan lezzetli etlerin porsiyon fiyatları 18 Euro’dan başlıyor. Önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

19.30 da başlayan servis 01.00’e kadar devam ediyor.

Tokyo Zen

torino gezi rehberi 54

Hafta içi 12.00-15.00 arasında yiyebildiğin kadar sushinin 13 Euro olduğu Japon restoranı. Atmosfer güzel, çalışanların hepsi Uzakdoğulu. Fiyata içecek dâhil değil.

torino gezi rehberi 53

Menüdeki her şeyden istediğin kadar sipariş edebiliyorsun. Ürün sınırlaması yok. Tek kural yemeğini bitirmek zorundasın. Aksi halde masada kalan ürünün fiyatını hesaba ilave ediyorlar. Ben her gittiğimde muhakkak uğruyordum.

Eğer yolunuz Torino’ya gezmek için değil de okumak için düşerse, Torino’da Öğrenci Olmak yazım için tıklayın.

Yorumlar