AFRİKA

NUNGWİ ve KENDWA Gezi Rehberi

Nungwi Gezi Rehberi — Nungwi ve Kendwa adanın en kuzey noktasında bulunan ve gelgitten en az etkilenen bölge olduğu için deniz tatili yapmak isteyen turistleri ağırlayan, bundan dolayı da en kalabalık olan kasabalar.

nungwi gezi rehberi 1

Buranın en güzel aktivitelerinden biri dhow denen geleneksel teknelerle günbatımı turu yapmak. Biz Nungwi’ye ilk gittiğimiz gün dalgalı denizden, diğer günler bulutlu havadan dolayı maalesef bu turu yapamadık. Önce biraz üzüldük ama çok keyifli anılar ve dostlar edindiğimiz bu adaya tekrar gelmek için bir nedenimiz oldu. Zaten gün batımını kaldığımız otelden de doyasıya seyretme imkânımız oldu. Üstelik bu görsele yelkenlilerin görüntüsü eklenince manzara çok daha çarpıcıydı. Nungwi Gezi Rehberi

nungwi gezi rehberi 2

NUNGWİ’DE KONAKLAMA

Bu bölgelerde her bütçeye uygun otel var. Şimdi büyük sürprize hazır olun. Nungwi bölgesinde Türk işletmecilerin işlettiği üç farklı otel mevcut. Hepsiyle tanıştık, sohbet ettik. Ada yaşantısı hakkında bilgiler edindik. www.booking.com aracılığıyla hepsi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Daha detaylı bilgi isterseniz bana mail atabilirsiniz, seve seve cevaplarım.

PASHA NUNGWİ

Nungwi için otel araştırması yaparken bu otelin bir türk işletmesi olduğunu öğrendim. Sonrasında hem bu cesur insanlarla tanışmak hem de Türk dayanışması için iki günlük rezervasyon yaptırdım. Keyifli bir ortamı var. Denize sıfır değil ama plajın en güzel bölgesine yürüyerek 3 dakika mesafede. Kahvaltısı güzel. Bahçesinde serinlemek amaçlı ufak bir havuzu var. Ücretli havaalanı servisi mevcut. Ayrıca adadaki tüm aktiviteleri organize ediyorlar. Hatta biz oradayken bir misafirlerine anakarada konaklamalı safari turu bile düzenlediler. Konakladığımız iki gün boyunca bizi çok güzel ağırlayan sevgili Cem ve eşi Buse’ye tekrar teşekkür ederiz.

Not: Otelden ayrılırken kendileriyle fotoğraf çektirmeyi düşünüyorduk. Check out yaparken alışveriş için Stone Town’a gittiklerinden maalesef vedalaşıp,fotoraf çektiremedik. Bir sonraki seyahatimizde alacağımız olsun.

WAKANDA NUNGWİ

Ada’ya geldiğimiz ikinci gün, fotoğraflarımı gören bir aile dostumuzdan mesaj aldım (Emekli matematik öğretmenidir kendisi). Bana bir öğrencisinin Nungwi’de otel işlettiğini söyledi. İşte bizim sevgili Ahmet ve Ayşe ile tanışmamız da böyle oldu.

nungwi gezi rehberi 3

Otel rezervasyonlarımız yapılmış olduğu için burada kalamasak da ziyaretlerine gittik. 11ay önce açılmış bir guesthouse olan bu işletme müşterilerine çeşitli aktiviteler de sunmakta. Bizimle çok yakından ilgilendiler. Kendilerine tekrar çok teşekkür ederiz.

CARPE DİEM NUNGWİ

Eşim bir tanıdığının Zanzibar’a yerleşen bir arkadaşı (Haluk Bey) olduğunu duymuş. Sadece ismen bildiğimiz Haluk Bey’in ne iş yaptığını bilmiyorduk. Pasha Nungwi’de sevgili Cem’e sorduğumuzda tanıdığını söyledi ( Zaten burada yaşayan Türklerin hepsi birbirini tanıyor ve aralarında çok güzel bir arkadaşlık, dayanışma var). Tesadüfen de biz bu sohbeti yaparken Haluk Bey geldi. Kendisi uzun yıllar İstanbul’da yaşarken tatil için geldiği Zanzibar’a âşık olup buraya yerleşiyor ve bu guesthouse’ı açıyor. Kendisiyle de keyifli sohbetler ettik.

Olur da bir gün sizin de yolunuz bu güzel insanlarla birleşirse lütfen bizim de sevgilerimizi iletin. Hatta belki sizlerle oralarda karşılaşabiliriz de. Çünkü biz Zanzibar’a aşık olduk.

Not: Zanzibar’da en çok neyi özlüyorsunuz diye sorduğumda hepsi aynı cevabı verdi biliyor musunuz? SUCUK

NUNGWİ’DE YEME İÇME

Çok keyifle yemek yiyebileceğiniz restoranlar var. Biz Nungwi’de iki gece kaldık. Birinde Baraka Beach Restaurant’ta diğerinde Langi Langi Restaurant’ta yedik. ( Nungwi Gezi Rehberi )

LANGİ LANGİ RESTAURANT

Harika bir manzarası var. Burada özellikle Hint usulü hot spice pizzalardan yemenizi şiddetle öneririm. Gerçekten çok başarılıydı. Çalışanlar güler yüzlü, servis hızlıydı.

BARAKA BEACH RESTAURANT : Birçok blogda da önerilen Nungwi’nin en meşhur ve eski restoranı. Biz çok beğenmedik. Siparişi alınan ikinci masa olmamıza rağmen yemeğimiz bir saat sonra geldi.  Diğer masaları düşünemiyorum bile.  Ben deniz ürünleri tabağı istedim. Çok da beğenmedim. Stone Town’da yediklerim çok daha güzeldi. Bunların dışında kumların üzerinde yemek yiyorsunuz, ortam güzel. Burası için dikkat etmeniz gereken ilk şey, çok aç gitmeyin. Nungwi Gezi Rehberi

KENDWA’DA KONAKLAMA

Adada yedi gün gezi ve keşif turu yaptıktan sonra son üç günümüzü kafa dinlemeye ayırdık. Bu nedenle otel seçimimizi her şey dâhil sistemle çalışan Riu Palace ’dan yana kullandık.

İyi ki de öyle yapmışız. Odamız, yemekler, servis, hizmet her şey çok güzeldi. Bizim Antalya otelleri gibi birçok aktivite mevcuttu. Özellikle havuz voleybolundan çok keyif aldım. Akşamları canlı müzik vardı. En muhteşem deniz de buradaydı. Dışardan günlük müşteri almıyor. Son gün odayı boşaltmak kaydıyla geç çıkışa izin vermeleri de güzeldi.Teşekkürler Riu Palace …

NOT : Günlük müşteri demişken, mesela aynı bölgede bulunan Kendwa Rocks Otelin plajını ve havuzunu otelde konaklamasanız bile kişi başı 20.000 şiline (yaklaşık 9 dolar) kullanabiliyorsunuz. Yalnız plaj havlusu vermiyorlar haberiniz olsun. ( Nungwi Gezi Rehberi )

Plajını kullanmak derken şezlong ve şemsiyesini kullanmaktan bahsediyorum aslında. Çünkü burada da plajlar Phuket’de olduğu gibi otellere değil, devlete ait. Ben havlumu yere serip, denize girerim derseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Yorumlar