AFRİKA

MATEMWE Gezi Rehberi

Matemwe Gezi Rehberi — Matemwe, Zanzibar’ın kuzeydoğu sahillerinde yer alan bir bölge. Hindistan cevizi ağaçları ile dolu bembeyaz bir kumsala sahip. Her ne kadar adanın kuzey bölgesine yakın olsa da gel-git burada da oldukça etkili. O nedenle otelinize giriş yaparken gel-git saatleri hakkında bilgi alın.

Sahil şeridinde bulunan otellerin hemen arkasında bir köy var. Köyden geçerken bakkala dahi rastlamadık. Eğer gelirken yardım amaçlı bir şeyler getirdiyseniz, onları burada ki köy halkına verebilirsiniz. Her türlü zorlu yaşam koşullarına rağmen, insanlar çok cana yakın ve güler yüzlü.

Eğer kafa dinlemek, sessiz, sakin ama kaliteli bir bölgede konaklamak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. ( Matemwe Gezi Rehberi )

Burada genelde yüzme havuzlu, hizmet kalitesi yüksek restoranlara sahip butik oteller var. Fiyatlar da ona göre yüksek. Adanın diğer bölgelerinde menüler şilin üzerinden fiyatlandırılmış olsa da burada fiyatlar dolar üzerinden. Etrafta başka alternatif de yok. Tek alternatif diğer otellerin restoranları. Onlarda da fiyatlar aynı şekilde. Stone Town veya Nungwi’de 5000 şiline (11-12 lira) içtiğiniz birayı burada 5 dolara ( 30 lira) içiyorsunuz. Yemeklerde de fiyatlar aynı şekilde. O nedenle burada konaklarken yarım pansiyon alternatiflerini değerlendirmekte fayda var. Buranın diğer bir dezavantajı da sineklerinin daha acımasız olması. Yeterli ilaçlama yapılmıyor sanırım. ( Matemwe Gezi Rehberi )

MATEMWE’DE KONAKLAMA

Biz Sunshine Hotel Zanzibar’da konakladık. Odamızdan ve aldığımız hizmetten memnun kaldık. Günde iki sefer odanızı temizliyorlar. Yataklarda cibinlik var. ( Matemwe Gezi Rehberi )

Keyifli bir balkonumuz da vardı. Bahçe aydınlatmaları gaz lambalarıyla yapılmış. Doğal ve romantik bir ortam yaratmaya çalışmışlar ama odalar fazla loştu. Valizde bir şey ararken cep telefonunun ışığını kullanıyorduk.

Kahvaltısı oldukça çeşitli ve lezzetliydi. Pankekten krepe, meyve tabağından omlete, peynir ve ekmek çeşitlerine kadar çok şey vardı.

MATEMWE’DE YEME İÇME

Burada otel restoranlarından başka bir alternatif olmadığını söylemiştim. Bunların içinde öyle bir tanesi var ki Avrupa standartlarında bir restoran: Sunrise At Bandas Restaurant. Cuma akşamları canlı müzik de var. Otelinde konaklamasanız bile restoranında yemek yemenizi tavsiye ederim. Sunumlar da lezzetler de Zanzibar standardının üstündeydi. Dayanamayıp garsona şefin nereli olduğunu sordum, Zanzibarlıymış. Fiyat olarak da alternatiflerinden pahalı değil.

Yorumlar