BATI KARAYİPLER

ROATAN Gezi Rehberi

ROATAN Hakkında Kısa Kısa…

… Roatan Gezi Rehberi … 2022 Ocak ayında yaptığımız cruise seyahatimizin 2.durağı Honduras’ın 65 km. kuzeyinde bulunan bu şirin adaydı. Adada geçirdiğimiz bir günü anlatmadan önce ada hakkında kısa bilgiler vermek isterim.

50 km. uzunluğunda 4 km. genişliğinde olan bu ada Honduras’ın en büyük ve en gelişmiş adası.

Kuzey yarımkürenin en büyük, dünyanın 2.büyük set resifi burada bulunmakta. Tam bir tüplü dalış cenneti. Kanada ve Amerika’dan her yıl çok sayıda turist dalış için buraya geliyor.

Tüplü dalış yapmayanlar harika plajlarında şnorkel ile de birçok deniz canlısını gözlemleyebilir.

Dünyada cinayet oranının en yüksek olduğu ülke olan Honduras’ın aksine bu ada oldukça sakin ve güvenli. Zaten bindiğimiz taksinin şoförüne “Honduraslı mısınız?” diye sorduğumuzda bize “Honduraslı değil adalıyım” demesi de bundan kaynaklanıyormuş. Ada halkı bile can güvenliği olmadığını düşündüklerinden ana karaya gitmekten çekiniyormuş.

Eğer adaya tüplü dalış için geliyorsanız West End’de konaklayabilirsiniz. Resiflere giden tekneler buradan kalkıyor. Bu bölgedeki otellerin çok lüks olmadığını söylemeliyim. Eğer daha lüks bir otelde konaklamak istiyorsanız West Bay’daki oteller ihtiyacınızı karşılayacaktır. İkisi arasındaki mesafe araba ile 5-10 dakika. Splash inn Dive Resort’un önünden kalkan deniz taksiler de var. Kişi bası 3 Dolar.

ROATAN ADASINA NASIL GİDİLİR?

roatan gezi rehberi

Honduras ve Roatan Adasına tahmin edebileceğiniz gibi direkt uçuş yok. Türkiye’den en uygun ulaşım şekli ABD (Atlanta, Miami, Houston) aktarmalı gitmek. İsterseniz Kanada (Toronto, Montreal) aktarmalı da gidebilirsiniz.

Eğer niyetiniz konaklamadan burada bir gün geçirmekse, bizim gibi Miami kalkışlı bir cruise seyahati ile de gelebilirsiniz.

Bunların dışında Honduras’ın La Ceiba şehrinden günde 2 kez feribot seferleri düzenlenmekte.

ROATAN ADASINA NE ZAMAN GİDİLİR?

roatan gezi rehberi 10

Eğer adaya dalış için gidiyorsanız en iyi zaman Nisan ve Mayıs ayları. Hava ılık ve kuru, su altı görünüşü ideal. Şubat-Nisan aylarında giderseniz Balina köpek balığı görme şansınız da var. Yağışlı mevsim Ekim-Ocak arası. Dalış tekneleri şiddetli bir fırtına olmadığı sürece çalışıyor. Fırtına demişken, Eylül ortasından Kasım başına kadar kasırga mevsimi kabul ediliyor. Ancak ada kasırga kuşağının altında olduğu için çok fazla görülmüyor. En son kasırga 1996’da görülmüş. Yine de temkinli olmakta fayda var.

Biz Şubat ayında gittik. Hem denize girdik, hem de sıcaktan bunalmadık.

ROATAN ADASINDA ULAŞIM

roatan gezi rehberi 12

Biz bir cruise seyahatiyle geldiğimiz için zamanımız kısıtlıydı. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirebilmek için limanda bir taksiyle anlaştık. Araç bizi önce Gumbalimba Parka sonra sırasıyla West End ve West Bay’a götürecek sonra da limana getirecekti. 6-7 saat sürecek bu tur için 60 Dolara anlaştık. Daha doğrusu o istedi biz kabul ettik. Eminim pazarlık payı vardı ama gemideki turlarda sadece bir plaja götürmek için kişi başı 70 dolar istediklerinden fiyat bize cazip geldi. Gelmeden önce yaptığım araştırmalarda da limandan West Bay’a tek yön 35 dolara (3 kişi için) gidildiğini okumuştum. (Burada taksilerde taksimetre yok ve fiyatlandırma kişi sayısına göre yapılıyor. Güncel fiyatları buradan öğrenebilirsiniz.) Biz bir nevi şoförlü araç kiralıyorduk, daha ne olsun. Eğer toplu taşıma kullanmak isterseniz adanın merkezinde yer alan Coxen Hole’e yürümeniz gerekiyormuş. O zaman kişi başı 1 Dolara dolmuşlar varmış. Karar sizin.

Bu kısa bilgilerden sonra bizim adada geçirdiğimiz bir günü anlatmaya başlayayım.

Gemimiz sabah 08.00 gibi Roatan’a yanaştı. Limandaki taksi durağına gidip 60 dolara bütün gün bize eşlik edebilecek bir taksi ile anlaştık. Ve Roatan gezimiz başlamış oldu.

ROATAN’DA GEZİLECEK YERLER

GUMBALİMBA PARK

roatan gezi rehberi 9

İlk durağımız 2003 yılında kurulan Gumbalimba Park. Kişi başı 35 Dolar ödedik. Gumbalimba Park hakkında güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bize eşlik eden rehberden, önce ada tarihi hakkında bilgiler aldık. Daha sonra adaya özgü hayvanları (Beyaz yüzlü maymunlar, İguanalar ve Papağanlar) doğal ortamında ziyaret ettik. Bizim amacımız bu bölgeye ait bir tür olan Slothları görmekti ama maalesef burada yoktu. İnternet sayfalarında olduğu yazıyordu hâlbuki. Bu bizde biraz hayal kırıklığı yaratsa da ortamın keyfini çıkarmaya çalıştık.

roatan gezi rehberi 4

Sloth demişken aklınızda olsun, öğleden sonra huysuzlaşabilen bu sevimli hayvanları ziyaret için sabah saatleri tercih edilmeli. Victor’s Monkey & Sloth‘u ziyaret edebilirsiniz. (Güncel bilgiler için tıklayın.) Biz gideceğimiz diğer yerlere ters olduğundan zamanı verimli kullanmak için tercih etmemiştik ama bizim gibi şoförlü araç kiralarsanız zaman konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Üstelik buraya giriş ücreti 10 Dolar.

Gumbalimba Park’a geri dönecek olursak, büyük bir alanı kapsıyor. Gezerken keyif alıyorsunuz. Biz en çok Sırat Köprüsü diye adlandırdığımız asma köprüden geçerken keyif aldık.

roatan gezi rehberi 2

Maymunlar ve papağanlarla geçirdiğimiz anlar da keyifliydi.

roatan gezi rehberi 1

Bize özel rehberin olması ve ada tarihi hakkında bilgiler almak da güzeldi ama fazla turistik, fiyat-fayda dengesi bakımından da pahalıydı bence.

WEST END

roatan gezi rehberi 14

Yukarıda da bahsettiğim gibi burası adanın tüplü dalış cenneti. Küçük oteller, kafe ve restoranlar dışında hediyelik eşya alabileceğiniz birkaç mağaza da var. Sahilde şöyle bir yürüyüp, bu şirin yeri fotoğrafladıktan sonra Roatan Chocolate Foctory’e uğradık.

roatan gezi rehberi 7

Çikolata yapımı hakkında bilgi alıp işletmecileri Vidal ve Jodi ile tanıştık. Çikolata ile aranız iyiyse buraya mutlaka uğramalısınız.

Eğer hafif ve yöresel bir şeyler atıştırmak isterseniz buranın iki dükkân ilerisinde Sandra’nın Pupusasları sizleri bekliyor.

roatan gezi rehberi 5

Pupusas, El Salvador’a ait bir çeşit gözleme. Birçok çeşidi yapılıyor. Biz peynirli olan çeşitleri tercih ettik. Acı seviyorsanız Sevgili Sandra’nın getirdiği sosları da deneyin derim.

Sıcaktan bunalıp denize girmek isterseniz, Ada’nın tek ücretsiz plajı da burada. Manzara harika, deniz temiz ama biraz yosunlu. Eski ve bakımsız olsa da şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Uzun süre vakit geçirilmez ama serinlemek amaçlı ideal bence.

WEST BAY

Güzel plajlar ve oteller bölgesi. Ben burayı da West End gibi küçük köy havasında olduğunu düşünmüştüm, öyle değilmiş. Biz burayı gezimizin sonunda dinlenmek amaçlı bir plaj keyfi için en sona bırakmıştık. Daha önce birkaç sene burada yaşamış olan İnci Hanım ( Verdiği bilgiler ve öneriler için kendisine bir kez daha teşekkür ederiz.) bize  İnfinity Bay Otel’in plajının, yüzmek, yüzerken de şnorkelle su altı dünyasını gözlemlemek için Roatan’ın en iyilerinden olduğunu söylemişti.

Biz de kalan son 1-2 saatimizi burada geçirmeye karar vermiştik. Otel resepsiyonuna gittiğimizde giriş fiyatının 25 dolar olduğunu, dışardan gelenler için plajda otel müşterilerinden ayrı bir bölüm olduğunu öğrendik. Öğleden sonra olduğu için ödeme yapmadan önce plajı ve bize verilecek şezlongların yerini en azından birimizin görmesini rica ettik. (Malum sabah 2-3 gemi yanaştığı için popüler plajlar erkenden doluyor. Çok kalabalık olunca da keyif alamıyorsunuz.) Ancak bunun mümkün olmadığını söylediler. Bu tutum bizi biraz rahatsız etti. Neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz bir yere, 1 saat için 75 dolar ödemek istemediğimizden gemiye döndük.

Aslında biz Korkut’la gemi seyahatlerimizde plaj keyfini ilk önce yaparız. Öğlen saatlerinde de plajdan ayrılıp, bulunduğumuz bölgeyi keşfe çıkarız. Böylece insanların büyük çoğunluğu bölgeyi keşfederken biz plajda daha sakin ve keyifli zaman geçiririz. Bu sefer planlarımızı hem göremediğimiz slothlar, hem de oğlumuzun ada keşfini plajda yüzmeye tercih etmesi bozdu. Keyfimizi bozmadık, yapamadığımız bu şeyler, Roatan‘a tekrar gelme nedenimiz olsun diyerek limana döndük. Kalan son saatimizi limandaki dükkânları gezip, birkaç parça hediyelik almaya ayırdık. Bizim Roatan maceramız bu seferlik sona erdi ama ben size Roatan’da yapılabilecek diğer aktivitelerden de bahsetmek istiyorum.

ROATAN’DA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

Atv kiralayıp, adayı keşfedebilir ya da gruplarla Atv safari turlarına katılabilirsiniz.

Zipline ‘a binerek adayı bir de kuş bakışı gözlemleyebilirsiniz.

Bembeyaz kumsallarda ata binebilirsiniz.

Little French Key’e gidip harika plaj keyfi yapabilirsiniz.

Sevgiyle kalın….

COZUMEL Gezi Rehberi

GRAND CAYMAN Gezi Rehberi

OCHO RIOS – JAMAİKA Gezi Rehberi

2 Yorum

  1. Fulya 30 Mayıs 2022
    • . 5 Haziran 2022

Yorumlar