AFRİKA

PAJE ve JAMBİANİ Gezi Rehberi

Paje Gezi Rehberi — Adanın güneydoğusunda bulunan birbirlerine yakın iki popüler bölge. Bembeyaz, güzel bir kumsalı paylaşıyorlar.

Biz Stone Town’da iki gece kaldıktan sonra üçüncü günün sabahı kiraladığımız aracı teslim alıp, yola çıktık. Yol üzerinde Jorazani Forest Milli Parkına uğrayıp Red Colobus maymunlarını ve Mangrow Ormanlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaret ile ilgili detaylar yazının sonunda var.

İlk olarak bir gece konakladığımız Paje’den biraz bahsedeyim. Burası yıl boyu aldığı rüzgâr nedeniyle kitesurf yapanların tercih ettiği bölge. Dolayısıyla en genç ve sportmen turist popülasyonu da burada. Bembeyaz kumsala, turkuaz rengi denize kite’ların rengârenk görüntüsü eklenince manzara gerçekten olağanüstü oluyor. Hele ara sıra sahilden geçen inek sürülerinin manzaraya kattığı tezatlık yok mu, gerçekten görülmeye değer.

Kite merakınız yoksa bile bir gece burada konaklamanızı tavsiye ederim. Hem bu atmosferin tadını doyasıya çıkarır hem de ertesi gün arabayla 10 dakika mesafede bulunan meşhur Rock Restaurant’ı ziyaret edebilirsiniz. Hani şu gelgit durumuna göre bazen yürüyerek bazen de tekneyle gittiğiniz restoran var ya, ondan bahsediyorum. ( Paje Gezi Rehberi )

paje gezi rehberi 1

Yalnız gitmeden çok önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor unutmayın.

Yunuslarla yüzmek isterseniz Kizimkazi’de buraya yarım saatlik bir mesafede. ( Paje Gezi Rehberi )

Paje’de Konaklama

Biz konaklamak için www.mahalizanzibar.com ‘u tercih ettik, çok da memnun kaldık. Odalar oldukça geniş ve pırıl pırıldı.

paje gezi rehberi 2

Otel personeli de yardımsever ve güler yüzlüydü. Kite malzemesi kiralamak isterseniz hemen otelin yanında. Kahvaltısı da gayet yeterliydi. Üstelik harika bir manzaraya karşı yapıyorsunuz.

Kitesurf yapanlardan dolayı denize giremezseniz, güzel bir de havuzu var.

Paje’de yeme-içme

Biz otelimizin sahilde bulunan kafe tarzı restoranında yemeyi tercih ettik. Yemekler çok çeşitli olmasa da kumların üzerinde mum ışığında yemek oldukça keyifliydi.

Paje’den ayrılırken Jambiani’yi de görmek istedik. Burada sahilin hemen arkasında bir köy var. Köyü ziyaret edip, yaşam şartlarını yakından görebilirsiniz. Arkadaşımdan Jambiani’de Türklerin işlettiği bir de otel olduğunu duymuştum,  Garden Beach Bungalows. Gelmişken oraya da uğramak istedik. Kayhan Bey ve eşi Sidre Hanım bizi çok güzel karşıladı. Türk kahvesi içip sohbet ettik.

paje gezi rehberi 5

Kayhan Bey’in İstanbul-Bostancı’da kebap restoranı varmış, Türk mutfağına hakim yani. Eğer Zanzibar’da canınız kebap, lahmacun ya da pide isterse bir gün önceden haber vermek koşuluyla otelin restoranında yiyebilirsiniz. Giderseniz selamımızı söyleyin.

JOZANİ FOREST MİLLİ PARKI VE MANGROW ORMANLARI

Burası Stone Town’dan Paje’ye giderken yolunuzun üzerinde. Giriş ücreti kişi başı 25000 şilin (10 Dolar). İster şilin ister dolar olarak ödeme yapabiliyorsunuz. 8-10 kişilik gruplar halinde bir rehber eşliğinde geziyorsunuz. Buraya giderken kapalı ayakkabı giymenizi öneririm. Böylece hem engebeli yollarda rahat yürür hem de ayağınıza batabilecek bitki ve böceklerden korunursunuz. İlk ziyaret nesli tükenmekte olan ve artık sadece Zanzibar’da görülen kırmızı sırtlı kolobus (Red Colobus) maymunları.

Rehber eşliğinde, orman içinde yürüyüş yaparak hem sevimli maymunları gördük hem de ormanda bulunan ağaç ve bitki türleri hakkında bilgi aldık. Çok keyif aldığımız bir tur oldu.

İkinci durak Mangrove Ormanları. Tuzlu su ile yetişen birkaç ağaç türünden olan mangrovelar, gel-git in yoğun olduğu adada sular yükseldiğinde adeta bir set görevi yaparak su taşkınlarını ve erozyonu önlüyormuş. Gövdelerinden çıkıp toprağa saplanan köklerinin arasında da birçok balık yavrusu, deniz kabuklusu yaşarmış.

Bu kadar faydasının yanında görüntüleri de muhteşem. Gezerken kendimi harikalar diyarındaki Alice gibi hissettim. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Yorumlar